Як влаштовані черкаські ІТ компанії: Огляд робочих процесів

GeekHub
22 min readMar 6, 2021

--

Головна цінність будь-якого бізнесу — це люди. Глобальну боротьбу за таланти виграють компанії, які піклуються про розвиток своїх співробітників.

У своїй книзі Девід Майстер «Управління фірмою, яка надає професійні послуги» зазначає, що побудова внутрішніх процесів компанії, безпосередньо залежить від її проектів і особливостей клієнтів. Тому ми в GeekHub вирішили зробити собі челендж та дослідити підходи до роботи черкаських IT-компаній. А ще розпитали як компаніям жилося у 2020, які плани на майбутнє та яких спеціалістів вони шукають.

Дана стаття буде корисною:

  • людям, які планують пов’язати своє життя IT-індустрією, оособливо студентам. Сподіваємось, вам стане простіше вибрати спеціалізацію;
  • засновникам, проектним і продуктовим менеджерам — будемо раді, якщо дізнаєтеся щось корисне для себе.

Як було проведене дослідження:

Ми розіслали email із запрошенням на розмову всім компаніям, які знайшли в мережі. Частина з них люб’язно погодилася поділитися своїм досвідом та експертністю. Серед них Ringostat, QA Madness, UAPP, Ergoserv, MEV, Morebis, Rubarb, Gera-IT та TRIARE — вдячні за цікаве спілкування та інформацію, якою ви поділилися.

MEV

Рік заснування: 2006

MEV — це Software Development Agency з бізнес-частиною в США та центром розробки в українських містах. Області проектів досить різноманітні: pharma, real estate, security analytics, agriculture technology, edtech та ін.

Спеціалісти: 100 +

Офіси: Caн-Франциско, Черкаси, Львів

Основні технології: Node.js, Java, .NET

Сайт та Фейсбук компанії.

Спілкувалися з Andrew Lukianenko, Managing Director.

Розкажіть про старт компанії: з чого починали та як 2020 рік вплинув на вас?

Спочатку ми були “все для всіх” — маленька, але універсальна компанія, що здатна вирішити дуже широкий спектр технологічних проблем для будь-якого клієнта який до нас звертався. Зараз вже є більш чіткий фокус — маємо місію, цінності, стратегію, розуміємо хто є нашим клієнтом.

Як тільки починали, увагу фокусували на розробці та підборі спеціалістів. Наразі ми будуємо маркетинг, адаптуємо структуру компанії та операційні процеси для наступного етапу росту.

2020 рік фактично не вплинув на компанію: наші замовники в своїй більшості B2B бізнес, тому ніяких кардинальних змін. Сьогодні, крім традиційних конкурентів (східна та центральна Європа, Індія, Китай) потужну конкуренцію нам складають країни Латинської Америки, вони мають вигідне географічне положення, вищий рівень англійської мови та софт скілів. Проте наші інженери більш хардкорні (сильніші, мають більш фундаментальні знання та глибший технічний бекграунд), тому ми саме це використовуємо як нашу перевагу.

Чи швидко адаптувалися під віддалену роботу? Які були основні проблеми?

До 2013 року у нас взагалі не було офісу, всі працювали віддалено, тому для нас перехід на ремоут це як “назад в майбутнє”. Крім того, модель роботи компанії (процеси, інструменти, культура) досить добре адаптована до віддаленої роботи, а це, в свою чергу, ще більше спростило адаптацію до нових реалій.

Зараз ми працюємо по гібридній моделі — частина команди в офісі, частина вдома. Офісний простір більше нагадує коворкінг ніж традиційні робочі місця.

Розкажіть про підходи до роботи в команді та з клієнтом? Є якісь фішки?

“Проект” як форма співпраці з замовником у нас фактично зникла, коли за якийсь фіксований бюджет треба зробити скоуп в заданий час. Зараз ми переходимо на більш гнучку модель співпраці, де ми разом з замовником створюємо для його бізнесу продукти та рішення. Цей процес ми називаємо value co-creation.

Для того щоб постійно та неперервно доставляти цінність, нашим командам потрібно весь час бути націленими на актуальні бізнес пріоритети замовника, швидко реагувати на зміни та підтримувати сталий темп в розробці. Тому наші процеси співпраці та розробки базуються на agile та lean принципах.

Також, ми досить багато уваги виділяємо якості та ремеслу розробки ПЗ (software development craftsmanship). Для наших замовників — ми партнери, тому сказати “Ні” для їх же користі, для нас абсолютно нормальна справа.

Буває, що ми починаємо співпрацю із замовником по моделі “аутстаф”. Часто, це виступає першим кроком в побудові взаємно довірчих відносин, перед тим як будувати повноцінні product development команди. Як правило, замовник вважає, що йому, чи його колегам посильно керувати розробкою та інтеграцією команд з обох сторін в одну. На практиці, щось завжди не складається, тому для кожної співпраці ми визначаємо Delivery Manager-а. Це дає можливість закрити всі пропуски в процесах та відповідальностях з усіх сторін, що призводить до максимально прозорого та позитивного партнерства.

Наш основний фокус на моделі product development: коли ми можемо впливати на більшість процесів та технічних рішень. Тоді вже можна говорити про організацію автономних команд та максимальний value co-creation.

Що скажете про навчання: як ставитеся до освітніх курсів та чи берете новачків до себе в компанію?

Більшість наших спеціалістів рівня middle- та вище, але ми відкриті й до роботи з молодими спеціалістами рівня junior/trainee. У нас є певні критерії щодо підбору людей в команду, які відповідають нашим цінностям — це рівень запалу в очах, гнучкий майндсет, вміння швидко навчатись, відповідальність, аналітичні навички та гарний проблем солвінг, взаємодія у команді, ну і звісно технічна база відповідного рівня теж має значення. Після директивного менеджменту, який ще досі багато де в нашій країні застосовується, інженери інколи не можуть адаптуватись до наших гнучких підходів та автономії, хоча технічно досить сильні.

Таланти завжди можна знайти чи то після курсів, чи в інших компаніях. Але після курсів більшість новачків усе ще мають поверхневі знання, тому ми більш орієнтовані на людей, які вже мають реальний досвід.

Талановиті люди швидко навчаються і в багатьох українських компаніях часто досягають свого максимуму, а ми даємо їм шанс проявити себе та допомагаємо неперервно розвиватись. Я за відкриту конкуренцію: якщо ми можемо дати талановитій людині місце, якого вона потребує, тоді ми це зробимо.

Які дасте поради джуніор спеціалістам? На що варто звернути увагу, готуючи резюме чи перед співбесідою?

Запастися терпінням, вчити теорію, але перевіряти її на практиці, не боятися експериментувати та робити помилки, постійно шукати зворотнього зв’язку. Перед тим як на чомусь фокусувати свою кар’єру, спробуйте хоч раз самостійно зробити невеличкий проект від початку до кінця. Базовий досвід дизайнера, аналітика, розробника, системного адміністратора допоможе краще розуміти розробку ПЗ з середини і бути більш продуктивним в командній робот в майбутньому.

Коли ми підбираємо людей до нас в MEV, ми беремо не просто крутих спеціалістів, а ще й дивимося чи збігаються наші погляди та цінності. Це допомагає нам бути тими хто ми є зараз, комфортно працювати в команді та вдосконалювати свою роботу.

Ringostat

Рік заснування: 2013

Ringostat — платформа колтрекінгу, телефонії та наскрізної аналітики.

Спеціалісти: близько 60

Офіси: Одеса, Черкаси

Основні технології: PHP5+, JavaScript, MySQL, Redis, Memcache, MongoDB, Git, Redmine, YouTrack, Apache, Nginx — php-fpm.

Можливості: мають практику внутрішньої інтернатури для підготовки профільних спеціалістів.

Сайт та Фейсбук компанії.

Спілкувалися з Oleksandr Marksymeniuk, Chief Visionary Officer

Розкажіть про старт компанії: з чого починали та як 2020 рік вплинув на вас?

Коли ми створювали Ringostat, то розуміли, що власникам бізнесу не потрібні SEO чи контекстна реклама (примітка: власники бізнесу не розуміли, навіщо їм ці інструменти, використовували їх неправильно, тому результат був геть не ОК), їм потрібні продажі.

Їхній основний канал комунікації — телефон. І знаючи потреби ринку ми змогли створити продукт, який не мав конкурентів. З кожним роком ми доповнювали функціонал, щоб закривати “болі” клієнтів та допомагати бізнесу рости.

2020 якоюсь мірою був корисним, адже більше людей та бізнесів пішло в інтернет і наш продукт став актуальнішим.

2020: важкий рік, ми не так виросли як планували, але розвиток все ж був. Були “жорсткі” місяці, коли клієнти скорочували бюджети на маркетинг або взагалі закривалися. Проте з часом все вирівнялося, бізнес адаптувався до ситуації на ринку.

Ви швидко адаптувалися під віддалену роботу? Які були основні проблеми?

Наша компанія була готова до переходу на віддалену роботу, наразі ми працюємо в міксовому форматі: офіс + онлайн. Все за бажанням спеціалістів. Зазвичай раз на тиждень команди (по одній) збираються в офісі, щоб обговорити поточні завдання та змінити формат.

Розкажіть про підходи до роботи в команді та з клієнтом? Є якісь фішки?

Команда з розробки працює за Agile, ітерації по 10 робочих днів. Методологію використовуємо з мінімальними змінами під наші запити. Agile досить гнучкий, що є круто, адже модифікується до будь-яких потреб бізнесу.

Ми продуктова компанія — Ringostat це не тільки колтрекінг, а й платформа наскрізної аналітики та Extension для браузера (робити та приймати дзвінки з браузера, бачити в реальному часі деталі з колтрекінгу).

Ми даємо сейлз менеджеру максимально повну інфу про споживача в real time. Це історія про win-win: завдяки великому об’єму даних бізнес покращує клієнтський сервіс та підвищує свої продажі, а споживач отримує позитивний досвід взаємодії з брендом. Таким чином, якихось мегатаємних чи вау-крутих фішок не маємо, наша головна сила — крутий продукт, що є корисним бізнесу. Коли ти робиш щось дійсно якісно, то вигадувати підходи не потрібно.

Що скажете про навчання: як ставитеся до освітніх курсів та чи берете новачків до себе в компанію?

Працівники Ringostat можуть вибрати профільні курси, а компанія компенсує 50% від вартості. Тут, знаєте, фішка в тому, щоб людина хотіла вчитися, інакше толку не буде.

Також була практика, коли ми влаштовували власні курси (support, QA і тому подібне). Схема проста: організовуємо інтернатуру, обираємо 5–10 людей і найкращих беремо в штат. Такий формат ми в Че запускали вже тричі, він приніс дуже хороші результати.

Які дасте поради джуніор спеціалістам? На що варто звернути увагу, готуючи резюме чи перед співбесідою?

Рекомендації прості: працьовитість, розуміння того, що “не можна навчити, можна навчитися” (ми цьому повністю сприяємо), відкритість та неконфліктність.

Не можна навчити, можна навчитися.

Rubarb

Рік заснування:

Rubarb — комплексний digital marketing для B2B.

Спеціалісти: 26

Офіси: Черкаси, Канада, плануємо відкрити в р-н Мена

Основні технології: WP, PHP, YII Framework, + 3D animation 3DS Max,Cinema 4D.

Сайт та Фейсбук компанії.

Спілкувалися з Родіон Гончаров, CEO

Розкажіть про старт компанії: з чого починали та як 2020 рік вплинув на вас?

Стратегія від заснування практично не змінилася — ми від самого початку були комплексним маркетингом, просто щороку вона покращується. Ми працюємо циклами: рік ми нарощуємо експертність, скіли й прокачуємо команду, оптимізуємо процеси; у наступний рік ми акцентуємо увагу на пошуку нових клієнтів, експансії на нові ринки.

2020 рік звісно вплинув на всіх. “Труднощі зробили нас сильнішими, жорсткішими. Це була перевірка мене, як СЕО на міцність.“

Швидко адаптувалися під віддалену роботу? Які були основні проблеми?

З переходом на віддалений формат не було проблем, команда сама організувала свій новий робочий графік за 2 дні. Менеджери провели необхідні “реформи”, тому процес та ефективність роботи не постраждали.

Розкажіть про підходи до роботи в команді та з клієнтом? Є якісь фішки?

Більша частина наших клієнтів — це великі компанії СНД ринку, вони зазвичай працюють по Waterfall, інший формат для них заскладний. Закордонні клієнти (інколи українські) — по SCRUM. Спринти дозволяють краще керувати проектом та й клієнту зрозуміліше, він стає більше залученим в проект.

Ми більше НЕ про аутсорс історію, але маємо власні мікропродукти. На внутрішніх проектах краще вчитися, експериментувати, нарощувати експертність.

В кожній прогресивній компанії є RND-відділ — це необхідно для росту в сучасних реаліях.

Що скажете про навчання: як ставитеся до освітніх курсів та чи берете новачків до себе в компанію?

Я викладав у 2019 році на GeekHub, планую брати участь у 2021-му, але бажано офлайн. Основний нюанс — студенти мало підготовлені до курсу та й до інтенсивного навчання взагалі. Часу мало, навантаження багато, тому більшість студентів “зливається”.

Зараз я бачу, як росте попит на спеціалістів по маркетингу від IT-компаній, тому курс Marketing & Sales точно буде актуальним.

Які дасте поради джуніор спеціалістам? На що варто звернути увагу, готуючи резюме чи перед співбесідою?

HR процеси в Rubarb: на першій співбесіді звертаємо увагу на те чи людина може приймати рішення, чи готова брати на себе відповідальність. Це більше тест на особистість (soft skills). Hard skills ми перевіряємо на тестовому завданні. До речі, їм можна навчитись, якщо вже є якась база.

Більше уваги ми звертаємо на відповідальність, креативність, гнучкість і адаптивність до реальних ситуацій. А ще ми відкриті до людей, які горять бажанням до роботи. Ми завжди в пошуку людей, тому не бійтеся надсилати резюме.

GeekTalks на тему “Айті під час пандемії: що чекати бізнесам та спеціалістам у 2021?”. З радістю дилимося записом онлайн-зустрічі.

UAPP

Рік заснування: 2018

UAPP — повний спектр послуг з розробки програмного забезпечення, веб-сайтів та мобільних додатків. Консалтинг, проектування, розробка, впровадження, підтримка та маркетинг.

Спеціалісти: 50+

Офіси: Черкаси

Основні технології: Java, PHP, kotlin, laravel, React/Angular, wordpress, Magento

Сайт та Фейсбук компанії.

Спілкувалися з Oleksandr Zhmurko, Vitaly Skorobreshchuk founders

Розкажіть про старт компанії: з чого починали та як 2020 рік вплинув на вас?

Олександр: починали з продукту. Проте продуктова історія виявилась складнішою в реалізації, тому змінили напрям діяльності й зараз ми аутсорс компанія. Проте не відмовилися від ідеї робити оригінальні продукти.

“Я завжди говорю: ніколи… не втрачай можливості створити можливість”. Ми стартували буквально з кількох людей в команді, а за 2 роки ми виросли до 45 спеціалістів. Зробили купу класних проектів й продовжуємо рости.

Віталій: В умовах карантину ми затестили нові формати пошуку клієнтів, адже бачили, що є попит на послуги, світ почав швидко цифровізуватися. Та іноді важко донести клієнту важливість та цінність якісної роботи, коли є компанії, що за кілька ночей можуть розробити проект, який на практиці може виявитися нежиттєздатним.

Олександр: Є стереотип, що Україна це ще не вау, потрібно працювати над іміджем не тільки компаній, а й країни. Саме 2020 дав нам таку можливість: ми покращили внутрішні процеси, експертизу, тому

“Далі буде круто.”

Чи швидко адаптувалися під віддалену роботу? Які були основні проблеми?

Олександр: 2020 — на карантині до 30% спеціалістів перейшли на внутрішні проекти, таким чином ми зберегли всю команду. Займалися саморозвитком і нікого не звільняли, але період був важкий фінансово. Налагоджуватися все почалось десь у листопаді.

Під віддалений формат адаптувалися, проте все одно потрібно контролити. Також потрібно враховувати безпеку та забезпечувати обладнанням персонал. Адже всі наші проекти мають гарантію безпеки з нашого боку, тому всі процеси та девайси потрібно було налаштувати, підготувати й т. д.

Коротше, це все операційні процеси, які вже були налаштовані в офісі, довелося відтворювати з домівок працівників. Це було нелегко, тому ми все ж за те, щоб повернутися до звичайного режиму. Та й комунікація “менеджер-клієнт-розробник” менше страждає.

Розкажіть про підходи до роботи в команді та з клієнтом? Є якісь фішки?

Віталій: на довгострокових проектах кожна команда має вже готовий скоуп задач, що потрібно реалізувати. Використовуємо SCRUM, KANBAN — все залежить від замовника, ми підлаштовуємося під проект.

З клієнтами, які розуміють ринок і розбираються в розробці, краще працювати по Scrum-у тому, що там більш все стабільно, розплановано на тижні-місяці наперед.

Що скажете про навчання: як ставитеся до освітніх курсів та чи берете новачків до себе в компанію?

Віталій: ми проводимо власні мітапи, навчання в команді, ділимося досвідом. GeekHub дає основу, у нас є працівники після курсів, які вже на практиці можуть прокачувати себе. Тобто

курси в Че — це дуже ок. Якщо людина їх закінчила, то це вже помітка, що є бажання розвиватися й стати спеціалістом.

Які дасте поради джуніор спеціалістам? На що варто звернути увагу, готуючи резюме чи перед співбесідою?

Олександр: людей підбираємо за знання + лояльність до роботи. Тобто, якщо треба, то людина повинна бути готовою інколи працювати овертайм, адже всяке буває. Це ж не тільки робота, щоб отримати винагороду — це ж проект, твоя гордість. Він є корисним, допомагає бізнесу клієнта, а, може, і світ змінює. Потрібно відчувати відповідальність за свою роботу та любити її.

Дуже важливе відношення до компанії: ми вкладаємося в працівника й хочемо отримати віддачу. Тоді можна говорити про успішні проекти і т.д. Ну і, звісно, hard skills, без них ви просто не зможете працювати :)

QA Madness

Рік заснування: 2008

QA Madness — надає послуги тестування будь-якого програмного забезпечення: веб-сайтів, електронної комерції, мобільних додатків та ігор. Ми використовуємо найкращі інструменти та процеси, які допомагають забезпечити якість будь-якого програмного продукту.

Спеціалісти: до 100

Офіси: Черкаси, Харків, Дніпро, Київ

Основні технології: Python + QA

Сайт та Фейсбук компанії.

Спілкувалися з Дмитро Нортенко, СЕО

Розкажіть про старт компанії: з чого починали та як 2020 рік вплинув на вас?

Коли ми тільки починали, то IT-проекти саме набирали обертів. Але вони були посередні та мали безліч багів. Ми бачили в цьому свій шанс: закрити біль клієнта, зробити його продукт якіснішим. Хоч на самому старті нам доводилося пояснювати клієнту, навіщо йому QA і чим це йому вигідно.

Зараз ми вже вийшли з QA, у нас широкий спектр послуг: бізнес-аналітика, консалтинг. До речі, однією з особливостей нашої компанії є своя база фізичних девайсів, тому якість роботи у нас завжди на високому рівні. Компанія зростає в кількості послуг і співробітників.

Наше завдання: давати сервіс повного циклу. Нам цікаво працювати з великою кількістю клієнтів: різні проекти, підходи та технології роблять нас більшими профі.

Швидко адаптувалися під віддалену роботу? Які були основні проблеми?

2020 — чудовий рік, ми без проблем перейшли на віддалений формат за кілька днів. Наші команди сформовані з людей, які знаходяться в різних офісах. Хороший менеджмент та відповідальність співробітників — запорука успіху.

Розкажіть про підходи до роботи в команді та з клієнтом? Є якісь фішки?

Ми гнучкі — це головна особливість. Підлаштовуємося під клієнта, не можна сказати, що тільки Agile чи SCRUM. Головне — вирішувати поставлені задачі. Також ми раз на пів року проводимо оцінку роботи співробітників, запитуємо у клієнтів фідбек. Таким чином контролюємо якість роботи.

Також у нас є чітке правило: у нас з клієнтом партнерські відносини. Клієнт повинен поважати нашу експертизу — тоді усім комфортно працювати. Ми відмовляємось від клієнтів, з якими не збігаються цінності і світогляд. Те саме стосується і працівників.

Коли з обох сторін є повне взаєморозуміння та спільні цінності, робота буде успішною та комфортною.

Що скажете про навчання: як ставитеся до освітніх курсів та чи берете новачків до себе в компанію?

Так, ми беремо новачків у компанію. Далеко не всі курси дають хороший рівень підготовки. І як показує практика, набагато легше навчити з нуля, ніж перевчати. Саме тому ми спокійно беремо в команду початківців, у яких ще не дуже багато досвіду. В QA Madness є спеціалісти, які працюють в компанії вже багато років і можуть пояснити як теоретичні, так і практичні аспекти.

Спочатку ми ознайомлюємо із процесами, з основними практиками, а також особливостями конкретної індустрії, з якою буде працювати спеціаліст. Тут використовуємо як матеріали та інструкції в електронному вигляді, для самостійного опрацювання, так і роботу над простими завданнями в активному проекті. Якщо людина зацікавлена і справляється, то успішно проходить випробувальний термін і починає працювати з більш серйозними завданнями

Які дасте поради джуніор спеціалістам? На що варто звернути увагу, готуючи резюме чи перед співбесідою?

Soft skills важливіші за hard. Останнім завжди можна навчитися, але якщо людина конфліктна та токсична, то працювати з нею неможливо.

Щодо порад: мати бажання розвиватися. Не можна стояти на місці.

Ліниві в IT не затримуються.

ErgoServ

Рік заснування: 2013

ErgoServ — your responsible software development partner.

Спеціалісти: 20–22

Офіси: Харків, Черкаси, remote

Основні технології: Ruby, backend and frontend development

Сайт та Фейсбук компанії:

Спілкувалися з Dmitry Babenko, засновник ErgoServ

Розкажіть про старт компанії: з чого починали та як 2020 рік вплинув на вас?

Клієнти скоротили бюджети, тому ми сильно відчули 2020й. Зменшилися обсяги роботи від клієнтів, але ми вижили. Зараз (інтерв’ю ми взяли під кінець року — прим. GeekHub) ситуація трохи вирівнялась.

Наша стратегія формується навколо однієї фрази: місце, де всім буде комфортно працювати. Також хочемо розвинути власний продукт. З одного боку, це певна незалежність від клієнта, з іншого — цікаво спробувати свої сили. Зараз є ідея, певний набір функцій, подивимося, що з цього вийде.

Швидко адаптувалися під віддалену роботу? Які були основні проблеми?

У нас давно remote friendly team, нам не довелося переходити онлайн — ми вже частково так працювали. Тому для нас майже нічого не змінилося. Люди самі вирішують, де їм зручно працювати — в офісі чи вдома.

Розкажіть про підходи до роботи в команді та з клієнтом? Є якісь фішки?

Різні варіації Agile. У нас гнучкий підхід до планування, є спринти для задач. Кожен проект різний, не можна сказати, що працюємо по сталому шаблону.

Що скажете про навчання: як ставитеся до освітніх курсів та чи берете новачків до себе в компанію?

Зараз існує велика проблема: занадто багато різних курсів, які обіцяють за місяць навчити всьому. Так не буває, тому й дуже скептично ставимося до навчання. Є навіть певний маркер — до випускників деяких шкіл ставимося доволі скептично. Але з іншого боку, курси — це ок, це як первинний відбір персоналу :) Так, ми високо оцінюємо GeekHub, і я вірю, що є норм курси. Просто потрібно дивитися, що вони пропонують та як навчають. В GeekHub ми впевнені в рівні, який він дає.

Також цією зимою ми запустили власну ErgoServ Academy та вже маємо перший успішний випуск. З нашого instagram можна буде дізнатися про наступний набір та подати заявку.

Які дасте поради джуніор спеціалістам? На що варто звернути увагу, готуючи резюме чи перед співбесідою?

В нас є певні цінності, за якими підбираємо працівників. Звертаємо увагу на: відповідальність та бажання працювати.

Буває, що ти вкладаєш в спеціаліста-початківця сили, час, фінанси, довгострокової та плідної співпраці не виходить.

Наразі спостерігається тренд вигорання співробітника в багатьох індустріях. Тому ми намагаємося шукати варіанти як зробити так, щоб у нас людина хотіла працювати. Компанію розвивають люди, тому ми дуже відповідально ставимося до відбору. Шукаємо тих, хто розділяє наші цінності.

Morebis

Рік заснування: 2017

Morebis — повний спектр послуг з розробки технологічних продуктів та рішень.

Спеціалісти: 150 +

Офіси: Черкаси, Львів, Полтава, Вінниця

Основні технології: .NET, React/Angular, Python

Сайт та Фейсбук компанії.

Спілкувалися з Наталія Шапран, Morebis

Розкажіть про старт компанії: з чого починали та як 2020 рік вплинув на вас?

Все почалося зі свободолюбивих людей :) У нас крутий лідер, який веде нас із самого початку. Завдяки якісній роботі ми швидко виросли, наразі в нас уже більш як 150 співробітників. Плани на майбутнє: розвивати інші ринки, відкривати нові ринки, розвивати внутрішні процеси, щоб надавати максимально якісні та ефективні послуги клієнтам.

Швидко адаптувалися під віддалену роботу? Які були основні проблеми?

В плані роботи карантин не сильно на нас вплинув. Ми звикли працювати онлайн. В нас команди часто сформовані так, що не часто зустрічаються один з одним особисто, максимум спілкування відбувається за допомогою сучасних засобів комунікації в онлайн.

Якщо працівник самостійний, то з ним можна працювати віддалено. Плюс

техніка дозволяє зробити легкий перехід на онлайн.

Розкажіть про підходи до роботи в команді та з клієнтом? Є якісь фішки?

Кілька років тому ми були зосереджені на Agile методології. Зараз у нас все залежить від клієнта та його задач, тобто: для стартапів краще Lean, певним проектам — SCRUM.

Зовсім недавно на одному з проектів вся команда пройшла сертифікацію по SAFe фреймворку (для цього ми запрошували коуча з Америки).

Тобто, для великих клієнтів ми використовуємо SAFe, але в більшості підлаштовуємося під клієнта та його задачі.

Що скажете про навчання: як ставитеся до освітніх курсів та чи берете новачків до себе в компанію?

Внутрішніх освітніх програм у нас немає, проте якщо ми беремо джунів, то навчаємо на внутрішніх проектах. Для організації навчання в компанії ми активно використовуємо готові платформи для навчання та закріплюємо ментора за джуном.

У нас досить велика планка навіть для джунів, затримуються лише талановиті.

Маємо велику відповідальність перед клієнтом, тому новачкам відразу довірити проект не ризикуємо. До того ж у наших клієнтів дуже високі вимоги до працівників: джун просто не зможе пройти технічне інтерв’ю з клієнтом для затвердження на проект.

Також у нас поширені тімбілдінги для команд. Часто на них бувають навіть клієнти. А ще організовуємо хакатони — це стимулює, розвиває команди та згуртовує людей.

Які дасте поради джуніор спеціалістам? На що варто звернути увагу, готуючи резюме чи перед співбесідою?

Окрім знань важливо бути відвертим і мати сміливість задавати ті питання, які найбільше турбують. Важливо пам’ятати, що наші інтерв’юери теж зацікавлені у вашому успішному проходженні інтерв’ю ;)

Наприклад, ми на ринку цікаві тим, що у нас велика свобода дій: контроль, трекери, графік і т.д. є, але менше, адже в нас достатньо демократичні підходи до роботи, ми вмієм домовлятися.

Gera-IT

Рік заснування: 2006

Gera-IT — професіонали в створенні рішень для: Digital Healthcare; eLearning; FinTech; Social; Real Estate та інших сфер (Blockchain, Media).

Робимо успішні стартапи, великі ентерпрайз рішення для клієнтів і свої продукти як TestCaseLab.

Спеціалісти: 33 + 15 на аутстаф-форматі

Офіси: Київ, Черкаси + повний remote

Основні технології: BackEnd: Ruby(primary), Python, NodeJS

FrontEnd: React JS, Vue

Mobile: iOS/Android Native, ReactNative, Flutter

Сайт та Фейсбук компанії.

Спілкувалися з Вадимом Карпенко, засновником Gera-IT

Розкажіть про старт компанії: з чого починали та як 2020 рік вплинув на вас?

Починали невеликою групою заряджених технарів. На початку, розпилялися по багатьом технічним напрямкам. З часом, обрали фокус на Ruby On Rails і стали экспертами по цьому напрямку. Плавно виросли до стабільного розміру команди в 30–35 співробітників.

З часом сформувалась правильна структура відділів, що дозволяє нам гармонічно рости.

Також у нас є внутрішні проекти, свої стартапи. Один виріс в успішний SaaS продукт. Є бажання розвивати продуктовий напрямок і вся команда залучена в генерацію продуктових ідей та їх розвитку. Таким чином ми єдине ціле, що розвиває себе зсередини, і як наслідок ми приносимо клієнту більше експертизи.

Коротко може описати нашу організацію помаранчева організація (Різнобарвний менеджмент. Еволюція мислення, лідерства та керування, Валерій Пекарприм. GeekHub), розвиваємось колами: розвиток компанії із середини — ми разом навчаємось, розвиваємось.

2020 рік на почату трохи вибив з колії і змусив замислитись над підходами і принципами що використовуємо в маркетингу. Стрімкий перехід в онлайн в багатьох індустріях відкрив багато нових можливостей для нашої індустрії.

Швидко адаптувалися під віддалену роботу? Які були основні проблеми?

Як таких проблем з адаптацією не було. Перейти було легко, так як у нас вже був гнучкий графік і часто практикується робота з дому. Але звісно, якщо в тебе вдома мала дитина, то самі розумієте, тиша й спокій не ця історія :) Але ми це пережили, зараз у нас все від людини залежить. Як комфортно, так і працюємо: вдома чи в офісі.

Розкажіть про підходи до роботи в команді та з клієнтом? Є якісь фішки?

Менеджер обирає формат під проект. Важливо, щоб PM чітко розумів, яка методологія буде найефективніша для проекту (Scrum, Kanban або гнучкий Scrumban). І головне — це професійне та ефективне досягнення поставлених цілей.

З клієнтами вибудовуємо партнерські стосунки. Вони завжди можуть покластися на нас як на технологічного партнера. Завдяки тому, що ми робимо якісний продукт, клієнти залюбки радять нас своїм партнерам.

Що скажете про навчання: як ставитеся до освітніх курсів та чи берете новачків до себе в компанію?

Освітні проекти — це круто. Взагалі класно, що сучасна молодь така розвинута. Пройде ще н-років й наша країна та люди стануть ще прогресивнішими. Це неймовірно. Нехай що там кажуть, але саме бажання молоді щось змінити рухає нас вперед. У країні ми маємо класних спеціалістів, маємо та напрацьовуємо експертизу, тому рано чи пізно, але це все разом спрацює і ми станемо прогресивною країною.

Дуже позитивно ставимось до освітніх курсів, та надаємо безкоштовну enterprise підписку в нашому продукті для QA спеціалістів https://testcaselab.com/

Час від часу беремо молодих спеціалістів з курсів на виріст. В таких випадках все залежить від особистості. Головне — бажання розвиватись і здібності для цього.

Які дасте поради джуніор спеціалістам? На що варто звернути увагу, готуючи резюме чи перед співбесідою?

Не зупинятися.

Йти вперед і шукати відповідь для себе: “Що мені приносить задоволення? Що мені насправді подобається? Яка моя ціль у житті?”

Так, це досить філософські питання, але коли ти знаєш, чого хочеш у житті, маєш баланс в роботі та в особистому, тоді ти щасливий. Живеш у комфорті, не вигораєш і маєш, те що захочеш. Але для цього потрібно розібратися з орієнтирами та цілями. Зараз є тенденція, що в 20 “ти схопив Бога за бороду”, але часто після цього наступає розчарування.

Менше звертайте уваги на “успішний успіх”, він занадто ефемерний. Краще цініть свій досвід, навіть негативний. Вчіться на помилках своїх і чужих. Майте правильні цінності та бажання розвиватися. Більшість компаній шукають не просто крутого розробника, а й свідому, цікаву особистість.

TRIARE

Рік заснування: 2015

TRIARE — розробка веб-сайтів, мобільних додатків та e-commerce проектів

Спеціалісти: 48

Офіси: Черкаси

Основні технології: PHP, Ruby on Rails, Python, Node.JS, CoffeeScript, Vue.JS, React.JS, JavaScript, jQuery, CSS/HTML, Gulp, SASS, ES6, Webpack, Beaver builder, Blementor, PostgreSQL, Mongo DB, MySQL, Objective C, Swift, CoreData, Java for Android, Kotlin, Android Room, Android Realm, Flutter, React.JS + різні CMS

Курси IOS, Android Developer

Сайт та Фейсбук компанії.

Спілкувалися з Boris Abazher, CEO, TRIARE

Розкажіть про старт компанії: з чого починали та як 2020 рік вплинув на вас?

Ми знаходимося на шляху до створення стійкої організації, яка генерує цінність для споживачів з усього світу та служить громаді, в якій вона живе. Чого саме ми хочемо досягти? Зростання прибутку в 10 разів протягом наступних чотирьох років. У той же час для нас важливо підвищити рівень задоволеності наших співробітників та реалізувати власні проекти виділення.

Як ми цього досягаємо? Ми усвідомлюємо весь спектр можливостей і складаємо чіткий перелік того, що ми робити не будемо. Водночас ми зосереджуємось на своїх сильних сторонах і продовжуємо виконувати свою роботу ідеально, а саме технічні рішення для бізнесу та стартапів. І головне, ми вимірюємо зміни в усьому, що можна виміряти.

2020: Деякі клієнти, сфера діяльності яких безпосередньо залежала від офлайну (туризм, роздрібна торгівля, спорт), зазнали серйозного спаду, що вплинуло і на нас. Замовники не знали, чого очікувати, тому страх і сумнів керували ними. Однак ми спробували передати стриманий оптимізм через низку електронних листів та очних зустрічей. Разом із нашими клієнтами ми побачили нові можливості та знайшли способи частково або повністю відновити роботу.

“Коли дмуть вітри змін, одні люди будують стіни, а інші — вітряки”.

В результаті сміливці скористалися новими можливостями, а інші ще більше відстали від лідерів. Не важко знайти причини, чому щось не виходить, однак, на мою думку, краще померти, намагаючись. Під час карантину ми отримали більше нових клієнтів та цікавих проектів, ніж півроку раніше.

Загалом ми прагнемо бути серед 1% провідних компаній-розробників в Україні, щоб потенційні клієнти навіть не мали ідеї шукати деінде. Але, щоб залишатися актуальними, потрібно рости як особистісно, так і вдосконалювати внутрішні та зовнішні процеси компанії.

Те, як ми заробляли гроші п’ять років тому, сьогодні не працює.

Отже, якщо те, що ви робили до цього, перестає працювати, вам потрібно трансформуватися.

Швидко адаптувалися під віддалену роботу? Які були основні проблеми? Розкажіть про підходи до роботи в команді та з клієнтом? Є якісь фішки?

Працюємо еджайл-командами, де ПМ є відповідальним за проект. У ПМ-а може бути одразу декілька проектів. Розробники також виконують задачі, які в них складаються в Backlog. Час від часу СТО входить у проект, щоб додати експертизи або допомогти з викликами на проекті.

Одне з трьох значень TRIARE (3R — прим. GeekHub) — це відносини. Завдяки побудові довготривалих стосунків наші клієнти працюють з нами роками. Ми хочемо поділитися цим підходом з іншими бізнесами.

Щодо наших конкурентів: ми бачимо всіх потенційними партнерами. Тільки завдяки синергії можна досягти дива. Для цього не обов’язково бути Стівом Джобсом. Досить створювати невеликі трансформації, а не транзакції, щодня і старанно.

Що скажете про навчання: як ставитеся до освітніх курсів та чи берете новачків до себе в компанію?

У нас є власні курси iOS, Android Developer. Слідкуйте за нашим Фейсбуком, щоб дізнатися про новий сезон.

Які дасте поради джуніор спеціалістам? На що варто звернути увагу, готуючи резюме та перед співбесідою?

Для джуніорів в першу чергу важливо проявити велику мотивацію та готовність навчатись. Якщо буде короткий супровідний лист — супер. У джуніорів може не бути багато комерційного досвіду, але гарне знання бази й теорії суттєво збільшить шанси отримати офер.

Коли готуєте резюме, вказуйте лише релевантні дані: курси які проходили, літературу яку прочитали, посилання на власний код.

Підсумки

Як бачимо універсальних порад, як потрапити в IT, немає. Але все більше компаній приділяють увагу м’яким навичкам, адже роботодавець зацікавлений в тому, щоб працівники залишалися лояльними до команди.

Узагальнюючи можемо порадити наступне:

  • оформіть своє резюме
  • відгукуйтеся на цікаві вам вакансії
  • відвідуйте співбесіди

Якщо сьогодні в омріяній компанії немає відкритих вакансій, все одно надішліть їм резюме, портфоліо власних робіт та супровідний лист. Вони потраплять у базу резервних кандидатів і в потрібний момент зіграють ключову роль. У супровідному листі найкраще розповісти, чому вам цікава саме ця компанія і позиція, чого ви хочете навчитися і що можете запропонувати.

Якщо у вас недостатньо досвіду, акцентуйте увагу на навичках, якими вже володієте, над чим працюєте та що плануєте опанувати. Підкріплюйте все це реальними кейсами. Найчастіше на інтерв’ю оцінюються не стільки знання кандидата, скільки хід його думок.

Якщо ви представляєте ІТ компанію й хочете подібний огляд, напишіть нам на пошту info@geekhub.ck.ua або у Фейсбук. Ми радо продовжимо цю серію, щоб наші студенти знали про різні опції, а компанії ділилися успішними практиками.

--

--

GeekHub

GeekHub надає безкоштовну можливість отримати практичні знання та навички в сфері ІТ. Дізнатися більше: http://geekhub.ck.ua